x" Terapi Akademisi | Psikolojik Danışmanlık ve Evlilik Terapileri Merkezi

Sık Sorulan Sorular

Terapi nedir? Terapist bana hangi kararı vermem gerektiğini söyler mi?

Terapi ihtiyacınıza göre şekillenen bilimsel bir rotada sizi mutlu edecek çözümü keşfetmenizi sağlayan bir yolculuktur. Terapistiniz size hayatınızla ilgili direk bir öneride bulunmaz. Çünkü hayatınızın kaptanı sizsiniz. Ama bazen yolunuz sisle kaplanır ve dümeni nereye kırmanız gerektiğini bilemezsiniz. Terapi size yolunuzdaki sisi kaldırmayı öğretir. Dümen yine sizin elinizdedir.

Terapiye ihtiyacım olduğunu nasıl anlarım?

Günlük hayatınızda işlevsel çözüm üretemediğiniz, bundan dolayı hayat kalitenizin olumsuz etkilendiği durumlar yaşıyorsanız; bu durumlar uyku düzeninizi, uyku kalitenizi, yeme düzeninizi, iş performansınızı ve ilişkilerinizi olumsuz etkiliyorsa; kendinizi çaresiz ve mutsuz hissediyorsanız desteğe ihtiyacınız var demektir.

Terapi ne kadar sürer?

Terapi uzun süreli bir yolculuktur. Belki de bugüne kadar en çok ihmal ettiğiniz kişiyi kendinizi konuşacağınız, tanıyacağınız, kabul edeceğiniz, değişip dönüşmeye meyledeceğiniz bu yolculuğun kısa süreli olması terapinin doğasına aykırıdır. Terapi size ihtiyacınız olanı kaldırabileceğiniz dozlarda verir. Tam bir terapi süreci 20 seanstan az olmamalıdır.

Terapistim bana ilaç verir mi?

Terapistler ilaç vermez, tavsiye edemez. İlaç desteğine ihtiyacınız olan durumlarda sizi hekime yönlendirebilir ve terapi süreciniz ilaç kullanımı ile eş zamanlı ilerleyebilir.

Çocuğum kaç yaşından itibaren terapiye gidebilir?

Terapi kelimelerle işleyen bir süreçtir. Çocuk çalışmaları ise yetişkinlerle yapılan terapi çalışmalarından farklıdır. Oyun terapisi çocukların kendini oyuncaklarla ifade ettiği, en sık kullandığımız terapi yöntemidir ve 2 yaşından itibaren tüm çocuklarla uygulanabilir.

Çocuğuma onu terapiye götüreceğimi nasıl anlatmalıyım?

Çocuğa yaşına uygun bir açıklama yapmak yerinde olacaktır. 8-10 yaşında bir çocuğun dünyasında psikolog bir ablayla konuşmak deyiminin karşılığı vardır. 3 yaşındaki bir çocuğa ise ilk etapta konuşup oyun oynayacağı bir yere gideceği bilgisi verilmesi yeterlidir, gerekli açıklamayı ilk seansta psikolog yapacaktır.

Terapiste gittiğimi aileme söylemek zorunda mıyım?

Terapi sizin özel sürecinizdir. 18 yaşını geçmiş her birey tüm gizlilik esaslarına göre terapi alabilir. Sürecinizi biriyle paylaşmak sizin inisiyatifinizdedir.

Çocuğum terapi sürecindeyken terapist bir tek onunla mı çalışır?

Çocuğu ailenin bir parçası olarak görürüz. Çocukta bir takım değişiklikler yaratmak için anne ve baba tutumlarında da değişikliklere ihtiyaç duyarız. Dolayısıyla süreç çocuğunuzla ağırlıklı olarak devam ederken, düzenli olarak anne ve baba görüşmeleri yaparız. Bu yüzden çocuğun terapiye anne ve babasıyla beraber gelmesini tercih ederiz.

Terapi sürecimin bitmesi gerektiğini nasıl anlarım?

Terapinin başlangıcında belirlediğiniz hedeflerle yola çıkılır. Siz hedeflerinize ulaştıkça ve problemlerle baş etme becerilerinizden emin oldukça süreç kendini tamamlar. Terapinin iç hedeflerinden biri bir daha benzer sorunlarla karşılaştığınızda onlarla mücadele edebilecek yeni yollar keşfetmiş olmanızdır. Bu noktada sürecin tamamlanmasıyla ilgili terapistiniz size yardımcı olacaktır.

2 seans aldıktan sonra kendimi çok iyi hissedersem süreci sonlandırmalı mıyım?

İlk birkaç seanstan sonraki iyilik hissiniz geçici iyilik hali olabilir. Dolayısıyla terapinin bir süreç olduğunu unutmadan sürecin sağlıklı devamı için bu hislerinizi terapistinizle paylaşarak süreçten kopmamanız en sağlıklısı olacaktır.