x" Terapi Akademisi | Psikolojik Danışmanlık ve Evlilik Terapileri Merkezi

ÇOCUK TERAPİSİ

Çocuk Terapisi

Çocukluk dönemi, etkileri yetişkinlik yaşantısında da süren oldukça önemli bir dönemdir. Araştırmalar, çocukluk döneminde öğrenilen bilgi ve deneyimlerin yetişkinlikte, bireyin kişilik özelliklerini, davranışlarını, öz güvenini, öz saygısını büyük ölçüde belirlediğini göstermektedir. Bu nedenle çocukluk döneminde eğer ki ebeveyn çocuklarının bir takım problemler yaşadıklarını fark ederlerse, bunun için çocukluktan itibaren önlem almaları oldukça işe yarayacaktır. Yaşanılan sorunun ortaya çıkış süresi ne kadar kısa ise, tedavide değişim de daha kısa sürede ortaya çıkmaktadır. Özellikle çocuklarda değişim daha kısa sürede ortaya çıkmaktadır.

Çocuk psikologlarının terapide çalıştıkları alanlara örnek olarak; kardeş kıskançlığı, yakın-ebeveyn kaybı, boşanmanın çocuk üzerindeki etkileri, akran zorbalığına maruz kalma, uyku problemleri, tuvalet alışkanlığı kazandırma, tırnak yeme, parmak emme, saç yolma gibi bedenden uyaran alma davranışları, davranış bozuklukları, okul problemleri, yemek yemek istememe, çocukluk korkuları, öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ve özgüven problemleri gösterilebilir.

Çocuklarla yapılan çalışmalarda, çocuk terapistlerinin en sık uyguladıkları etkili tedavi yöntemi oyun terapisidir. Çocuklar, yaşadıkları sıkıntıları dile döküp anlatmazlar, sıkıntılarını paylaşmak yerine içine atarlar. Oyun terapisi sayesinde, terapist eşliğinde çocuğun yaşadığı duygusal sorunların ortaya çıkması ve bunların üstesinden sağlıklı bir şekilde gelebilmesi sağlanır.

Akademimizde çocuk psikolojisinde uzmanlaşmış çocuk psikologları çocuklarla oyun terapisi çalışmalarını yürütmektedir. Eş zamanlı olarak çocukla yapılan çalışmalar aile görüşmeleri ve davranış değişikliği önerileriyle de desteklenmektedir.

Randevu ve iletişim için bizlere 0212 506 66 61 veya 0552  202  62 06 nolu telefon numaralarımızdan veya bilgi@terapiakademisi.netadresinden ulaşabilirsiniz.

 

çocuk terapisi,oyun terapisi,konuşman terapisi,bebek tuvalet eğitimi,bakırköy çocuk terapisi,bakırköy terapi akademisi