x" Terapi Akademisi | Psikolojik Danışmanlık ve Evlilik Terapileri Merkezi

OYUN TERAPİSİ

ÇOCUKLARLA OYUN TERAPİSİ VE FİLİAL TERAPİ

 Neden Oyun terapötik etkiye sahiptir?

 Çocuklar duygu ve düşüncelerini, içsel çatışmalarını yetişkinler gibi kolayca anlayıp ifade edemezler ve bu duygularıyla başa çıkamazlar. Onlar için bunla başa çıkmanın, kendilerinin tanımanın yolu “oyun”dur. Bu nedenle oyun terapötik etkiye sahiptir.

Oyunun terapötik etkisini Dr. Rise Vanfleet şöyle açıklıyor;

Oyun terapisinde çocuk kendini ifade ettiği yeni şeyler denediği, dünyanın nasıl işlediğini ve sırlarını öğrendiği ve sorunlarını çözmeye çalıştığı güvenli bir ortam bulur.”

Biz yetişkinler olarak zorlayıcı bir sorunla karşılaştığımızda, genellikle bir süre bu konu hakkında düşünür, ona farklı açılardan bakar, seçeneklerimizi belirler ve bazen de bu konuyu güvendiğimiz biriyle konuşuruz. Bizim için işler yolunda gitmediğinde zaman, aklımızı kullanarak neler olduğunu ve gelecekte bu durumla nasıl başa çıkabileceğimizi gözden geçiririz. Çocuklar da aynı şeyi oyun terapisin de yaparlar, ancak farklı şekilde. Oyun terapisi bu tip bir öğrenmeyi, ifadeyi, canlandırmayı, kendini keşfetmeyi ve gelişimi desteklemek için uygun materyalleri ve ortamı sağlar(Vanfleet & Çetin, 2009).”

“Her ailenin (her anne ve babanın) güçlü ve güçsüz yanları vardır. Anne baba olarak, anne baba olmayı mükemmel bir şekilde yapma yetisiyle doğmuyoruz ve çocuklarımız yetiştirirken biz de bu alanda yetişiyoruz. Filial terapi ise ihtiyaç duyduğunuz bilgi ve becerileri size kazandırıyor, çocuğunuzla olan İletişiminizi güçlendiriyor. Bunu yaparken tüm aileyi birbirine yaklaştırdığı için eşinizle olan iletişiminiz bile kuvvetleniyor.”

Filial Terapi ilk olarak 1960 yılında Dr. Louise Guerney ve Bernard Guerney tarafından çocukların ve ailelerinin yaşadığı çeşitli sosyal, duygusal ve davranışsal problemlerle çalışmak amacıyla geliştirilmiş; kliniksel deneyimler ve araştırmalarca desteklenen etkili bir oyun terapisi modelidir. Filial terapi, ebeveyn-çocuk ilişkisini temel alan ve yönlendirilmemiş (non-directive) oyun terapisi yöntemidir.  Bu özel oyun terapisi çocukla ilişkili problemlerin çözümünde ve çocuğun psikososyal gelişiminin desteklenmesi sürecinde ebeveynleri birincil değişim faktörü olarak ele alır. Diğer bir değişle terapist ebeveyni çocuk merkezli oyun seansları kurabilme konusunda eğitir ve bu süreçte destekleyici bir rol üstlenirken sadece çocuğun sahip olduğu problemle çalışılmaz, aynı zamanda ebeveyn-çocuk ve aile ilişkilerinin güçlenmesi konusunda desteklenir. Filial terapi 3-12 yaş aralığında sosyal, duygusal ve davranışsal problemler yaşayan tüm çocuklarla çalışırken kullanılan etkin bir oyun terapisi modelidir.

Filial terapinin Ginsberg’ten (2004) uyarlanan hedefleri aşağıda sıralanmıştır:

Çocuklar için hedefler: Duygularını daha iyi anlayabilmesi ve ifade edebilmesi, Kendisini bir bütün olarak kabul edebilmesi, daha güvende hissedebilmesi, problem çözebilmesi, ustalık kazanabilmesi, kendi davranışlarının sorumluluğunu alabilmesi, uyumsuz davranışlarını daha uyumlu davranışlarla değiştirebilmesi, kişilerarası ilişkilerde daha yetkin olabilmesi

Ebeveynler için hedefler: Çocuklarının gelişimi hakkında anlayış geliştirmeleri, çocukları için daha gerçekçi beklentiler oluşturabilmeleri, çocuklarının duygu ve deneyimlerine daha açık olabilmeleri, çocuğu ve davranışlarını kabul edebilmeleri, kendi beklenti ve ihtiyaçlarını daha iyi ifade edebilmeleri, genel olarak ebeveynlik becerilerini ve işlevlerini geliştirebilmeleri

Hem önleyici, hem de tedavi edici bir yaklaşımdır!

Filial terapi hem önleyici, hem de tedavi edici bir yaklaşımdır. Filial terapiyle çocuğunuzun bir sorunu varsa, bu sorunlu davranışı azalacak, herhangi bir sorunu olmasa bile birçok beceriyi kazanma fırsatı bulacak ve en önemlisi sizle güçlü bir bağ geliştirecektir. Kısacası anne baba olarak çocuğunun davranış problemleri varsa bu sorunları azaltmaya yardım edecek, hem de gelecekteki problemler oluşmadan önlemiş olacaksınız.

Akademimizde oyun terapisi ve Filial  terapi ile çalışan Uzman Çocuk ve Aile Terapistimiz Sadıka Mucık’tan randevu almak için bize ulaşabilirsiniz.

 

 

Kaynakça: Improving Attachment and Family Stability Through Filial Familiy Play Therapy Barry G. Ginsberg, Ph. (2004) Doylestown PA www.relationshipenhancement.com

Hazırlayan: Sadıka Alkan Mucık

Randevu ve iletişim için bizlere 0212 506 66 61 veya 0552  202  62 06 nolu telefon numaralarımızdan veya bilgi@terapiakademisi.netadresinden ulaşabilirsiniz.

 

çocuk terapisi,oyun terapisi,konuşman terapisi,bakırköy çocuk terapisi,bakırköy terapi akademisi,ceren kurtay