x" Terapi Akademisi | Psikolojik Danışmanlık ve Evlilik Terapileri Merkezi

Öfke Kontrol edilebilir bir duygudur !

  • AnaSayfa
  • Öfke Kontrol edilebilir bir duygudur !

 

ÖFKE SİZİ DEĞİL, SİZ ÖFKEYİ KONTROL EDİN.

Öfke insanlık tarihinin ilk yıllarından beri var olan bir duygudur. İşlevsel tarafı oldukça güçlü olduğu için öğrenilen bir duygudur. Hiçbir insan öfkesiyle dünyaya gelmez ama her insan da er ya da geç öfkeyle tanışır.

Öfke tamamen yok etmemiz gereken bir duygu değildir, son derece insani bir durumdur. Hatta öfke bir miktar hazdır.

ÖFKE İŞLEVSELDİR, BU YÜZDEN DE ÖĞRENİLİR!

Öfkelendiğimizde işlerin yoluna girme ihtimali arttığı için aslında öfke davanışımız yaşam boyu pekişir. Günlerce odasını toplamayan

Öfkeli insan kendi değerlerini, yargılarını, karar mekanizmalarını korumak ister. Koruyamayacaklarını düşündüklerinde ise başka bir yol bilmedikleri için öfkeye kapılırlar. Demek ki sebebi ne olura olsun hiç kimse öfkeden tamamen arınmaz. Ama öfkesiyle ne yapacağını bilebilir, öğrenebilir. Öfkeyi işleyebilir. Böylece öfkesini saldırgan boyutlara taşımadan uyumlu bir tepki gösterebilir.

HİÇ BİR ÖFKE, ÖFKENİN YAŞANDIĞI ANI TEMSİL ETMEZ!

Her öfkenin mutlaka bağlantılı olduğu başka bir olay ya da olaylar vardır. Her öfke patlamasının bardağı taşıran son bir damlası olmakla beraber, öfkeyi sadece o damlayla özdeşleştirmek doğru değildir. Öfkeyi çalışırken kişilerin sinirlendikleri olaylara verdikleri tepkilerin arkasında bazen kendilerinin de görmekten kaçındıkları birikmişliklerini, hassasiyetlerini ve kırılganlıklarını çalışırız.

Örneğin bir adam sırf kendisini solladı diye inip başka bir arabanın şoförünü darp ediyorsa, mesele aracın hatalı sollama yapmasından çok daha derin bir meseledir. Kişinin patronu haftalardır onu mesaiye bırakıyordur(hakkım yeniyor düşüncesi); eşi geç geldiği için surat asıyordur(sevilmeme ve değer görmeme kaygısı); sabah arabası çekildiği için işe geç kalma korkusu yaşamıştır ve bir de araç tarafından sollanmıştır. Hikayeye bu gözle bakmak bizi çok daha doğru bir yere götürür.

ÖFKE TEK BAŞINA YAŞANAN SESSİZ SAKİN BİR DUYGU DEĞİLDİR.

Her duyguya olduğu gibi “öfke” duygusuna da başka duygular eşlik eder. Endişe, üzüntü, korku bunlardan en belirgin olanlarıdır. Öfkenin sizin hayatınızda hangi duyguyla daha çok ilintili olduğunu bulmak önemlidir. Altta yatan duyguyu çalışmak öfke patlamalarını da kontrol altına almak demektir.

ÖFKE YANINDA PİŞMANLIĞI DA GETİRİR.

Kişi öfkesiyle hareket ettikten sonra çoğu durumda haklı bile olsa kendisini haksız duruma düşürecek bir tepki verdiği için ortalık kırıp döktüğü duyguların cam kırıklarıyla doludur. Bu kez bunları tamir etmesi gerektiği gerçeğiyle karı karşıya kalır. Kişi genelde öfke patlamalarından sonra pişmanlık duygusuyla yaptıklarını tamir etmeye çalışır. Bu kez bu zorlu sürecin yaratmış olduğu kaygı, endişe, kabul edilmeme korkusu kişiyi yine kolay öfkelenir bir hale sokar. Ve kişi bir türlü bu kısır döngüden çıkamamama halini deneyimlemeye başlar.

OLAYLAR DEĞİL, OLAYLARA DAİR DÜŞÜNCELER “ÖFKE”Yİ YARATIR!

Öfke kontrol problemi yaşayan kişilerin düşünce yapılarının öfkeye zemin hazırladığını biliyoruz. Bu yüzden altta yatan yan duygularla beraber kişilerin düşünce süreçlerini de çalışıyoruz.

ÖFKE SİZİ HASTA EDER.

Hiçbir öfke yoktur ki girdiği ilişkiye zarar vermesin. Bu yüzden her ne kadar işinize yararsa yarasın (çabuk öfkelenen bir insan olduğunuz için insanlar sizi öfkelendirmemek için işlerini daha iyi yapsalar bile) vücudunuz kendini tehdit altında hisseder. Kalp ritminiz, kan basıncınız, hormonlarınız alt üst olur. Öfke sizi yorar ve hızlı yaşlanmanıza sebep olur.

Öfkenizi kontrol etmeyi öğrenmek için çok geç kalmadan destek alın…