x" Terapi Akademisi | Psikolojik Danışmanlık ve Evlilik Terapileri Merkezi

Çocuklarda yalan tedavi edilebilir !

  • AnaSayfa
  • Çocuklarda yalan tedavi edilebilir !

 

ÇOCUKLARDA YALAN BİR SEMPTOMDUR! TEDAVİ EDİLEBİLİR…

Çocuklar konuşmaya başladıkları andan itibaren gerçeği olduğundan farklı aktarabilirler. 1-2 yaş aralığında bastırma veya reddetme savunma mekanizması olarak  karşımıza çıkan yalan söyleme çocuğun gerçek hayata karşı geliştirdiği ilkel bir savunmadır. Kendisine ait olmadığını bildiği halde “benim!” diye gösterdiği ya da çekip aldığı oyuncak bunun bir örneğidir. 2 yaştan sonra ise çocuk daha komplike gözlemler yapmaya başlar; psikolojik kaygı ve endişelerle tanışır. Bunlarla baş edebilmesi ihtiyacına ek olarak hayal gücü eklenir. Yani çocuk majik düşünce dediğimiz düşünce yapılanmasını geliştirir. Gözlerini bir dakika boyunca kapalı tutunca annesinin geleceğine gerçekten inandırabilir kendini ya da odasından duyduğu komşu tıkırtılarını gece canlanan oyuncakları olarak yorumlayabilir. 7-8 yaş civarında belirgin olarak ortadan kalkan bu majik düşünceler aslında yetişkinlikte de kötü bir şeyden bahsedince kulağı çekip tahtaya vurunca ondan korunacağına inanma ya da nazar boncuğu takmak olarak devam edebilir.

HAYAL Mİ YALAN MI?

Çocuklar kendi çıkarlarına olmayacağı halde bazı konularda gerçeğin dışında bir hikaye anlatabilir. Örneğin kardeşi olan bir arkadaşını görünce “Benim de kardeşim var”; ya da “benim de annem hamile.” Gibi olmasını istediği, onu grup için de daha iyi gösterecek bir hikaye kurgulaabilir. Bazen öyle olduğuna da inanabilir. Böyle durumlarda gerçekle yumuşak bir yüzleştirme yerinde olacaktır. Çocuk “Ben de kardeş istiyorum.” Demek yerine bu yolu seçmiştir. Bu durumda ortaya çıkan bu istek ve dinamikleri konuşulmalıdır.

O KADAR GERÇEK GİBİ ANLATIYOR Kİ?

Çocuklar tiyatral anlatımı en güçlü kullanan kişilerdir. Çünkü anlattıkları şeye kendilerini de ikna edip yaşananı yeniden resimleyebilirler. 3 yaştan itibaren ise gerçeğin saptırılmasıyla istediğini elde edebileceği ya da ilginin ona yönlenebileceği gibi bir inanışla daha amaca uygun kurgular kurabilirler. Kısa zamanda kendisini de ikna ettiği kurgu içinde her defasında aynı cevabı aldığınız çok tutarlı bir hikaye dinlersiniz.

PEKİ NE YAPMALI?

Her defasında aynı hikayeyi dinlediğiniz kurguyu defalarca sormak çok doğru olmayacaktır. Mümkünse olayı başka kanallardan öğrenmek, çocuğun girdiği ortamlara ve ilişkide olduğu kişilere güvenmek en akıllıcası olacaktır. Bunun için en doğru yöntem profesyonel bir yardımdır.

ÇOCUK TAKLİT EDER!

Çocuklar günlük hayatta sürekli yetişkin davranışlarını izler. Telefonda arkadaşıyla konuşan annesinin “Hastayım bugün, gelemeyeceğim.”  Cevabını dinleyip annesinin hasta olmadığı halde bunu söylediğini gözlemleyen bir çocuk kendi dünyasında gerçeği söylemenin gerekliliğiyle ilgili şüphe duyabilir.

KAYGI ARTTIKÇA YALAN ARTAR!

Çocuğun sevilme, değer görme, takdir edilme, var olan özellikleriyle kabul görme, korunma ihiyaçlarındn her hangi biri ya da bir kaçı karşılanmadığında çocukta artan kaygı onu yalana sevk edebilir. Daha fazla ilgi için, daha fazla sevgi ve değer görmek için çocuk gerçeği çarptırabilir. Ayrıca hata yaptığında gördüğü tepkiler de çocuğu yalana sevk edebilir. Hata yaptığında söylenen şeyler, yaptırımlar sakince izah edilmelidir.

SES TONU ÇOK ÖNEMLİ!

Örneğin, çocuk  arkadaşına vurdu ya da dışarıda alamayacağınız bir oyuncak için ağlayarak sizi zor durumda bıraktı. Eve geldiğinizde ona bu davranışının inciticiliğini anlatıp nedeni yaptığını sorabilirsiniz. Ve bu davranışından dolayı planmış olduğunuz sinema aktivesini iptal etmek zorunda kaldığınızı ve bunun için sizin de üzgün olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Mümkün olduğunca sakin bir tonda yapacağınız bu açıklama ve uyguladığınız bu yaptırım. “cezalısın! Sana sinema yok bugün.” Gibi yüksek tonla söylenmiş bir ifadeden çok daha farklı bir ifade gücüne sahiptir.

SENİNLE AYNI GEMİDEYİZ MESAJI!

Çocuğunuz bazen sorumluluklarını yerine getirmemek için yalan başvurabilir. Böyle durumlarda sizden çekinirse yalan söyleyecektir. Daha önce vermiş olduğunuz tepkilerin yarattığı kaygı onu buna teşvik edebilir. Bu durumlarda uyguladığınız yaptırımı onu cezalandırırmış gibi uygulamak yerine sizin de durumdan etkilediğiniz bir ifadeyle sunmak ona aynı takımda olduğunuz mesajını verecektir. “ Hay Allah, bugün parka gidemeyeceğiz demek ki, yarın ödevini zamanında yaparsan, parka gitme şansımız olur he ne dersin” şeklinde ifade etmek doğru bir ifade şeklidir.

DESTEK ALMAKTAN ÇEKİNMEYİN!

Artık çocuğunuzun söylediği yalanlarla baş etmekte güçlük çekiyorsanız, olayın içindeki dinamiklerin ve semptoma sebep olan asıl olguların bulunması gerekebilir. Bu durumda bir psikologla görüşmekten çekinmeyin. Çocuklarla uygulanan oyun terapi yönteminde yalana sebep olan kaygı, endişe gibi duygusal sebepler keşfedilir ve duruma uygun çözüm önerilerinde bulunulur. Akademimizde uygulanan oyun terapi yöntemlerinde (Filial Oyun Terapisi) sürece anne de dahil edilerek, çocuğun anneyle oyun oynarkenki süreci izlenir ve anlık müdahalelerle anne çocuk ilişkisi yeniden kurgulanır.

Etiketler: çocuk terapisi,oyun terapisi,çocuklarda yalan tedavisi,çocuklarda yalan terapisi, çocuk yalanları , bakırköy çocuk terapisi ,bakırköy çocuk terapi merkezi

Yalan çocuğun işlevsel olmayan bir iletişim biçimine yönlendiği kaygının semptomu yani sonucudur. Baş edilebilir, dönüştürülüp değiştirilebilir bir davranış biçimidir.